Mirila Mirila Mirila Mirila

Atrakcije › Mirila

Na velebitskim prijevojima, uzvisinama i čistinama, uz planinske putove, smještena su MIRILA, pogrebna spomen znamenja izrađena u kamenu. Nastajala su u doba kada se živjelo i umiralo u velebitskim zaseocima (17.- 20. st.), a preživljavalo uglavnom od stočarstva.

Čuvaju uspomenu na pokojnike preminule na planinskim obroncima, koje se moralo prenositi do seoske crkve i do groblja na kojem ih se pokapalo. Na tom teškom putu bilo je dopušteno zaustaviti se, odmoriti i pokojnika spustiti na tlo samo na jednom mjestu - mjestu pokojnikova posljednjeg pozdrava sa Suncem.

Na tom mjestu nastajalo je mirilo - mjera (mira) pokojnika označena uzglavnim i podnožnim kamenom, popločenjima između njih, te simbolima u plitko urezanom reljefu uzglavnog kamena. Štovala su se i posjećivala više od samog groba u kojem je tek “tijelo, bez duše koja je ostala na mirilu”.

Mistični likovni prikazi na uzglavnicama, među kojima su najčešći križ i solarni krug, upućuju na kontinuitet umjetničkog ukrašavanja od pretpovijesnih kultura, preko ranog kršćanstva i ikonografije stećaka, dok su natpisi rijetki i pripadaju novijem vremenu. Kao kamene oznake jedinstvenog pogrebnog kulta, mirila nam prenose običaje, način života i stvaranja cijelog jednog vremena.

Poučna staza STARIGRAD

  • Vrijeme potrebno za obilazak: 1,30 h
  • Potrebna oprema: sportska odjeća i obuća, voda
  • Težina staze: srednje teško
  • Dužina staze: 3 km
Poučna staza STARIGRAD

Likovni prikazi na starigradskim mirilima, unatoč rustičnosti, zadivljuju bogatstvom reljefnih ukrasa uklesanih na uzglavne ploče. Na prvom lokalitetu koji obuhvaća ova staza, a do kojeg se dolazi cestom iz centra Starigrada, nalazi se jedna od rijetkih sačuvanih uzglavnica s uklesanim antropomorfnim(čovjekolikim) simbolom.

Odavde se, planinarskom stazom s koje se pruža prekrasan pogled na cijeli Starigrad stiže na lokalitet Opuvani dolac. Upravo je ikonografija mirila njihova najznačajnija osobitost, a ovdje je moguće vidjeti gotovo sve – od jednostavnog motiva križa (latinskog, grčkog, solarnog antropomorfnog), često u kombinaciji sa solarnim krugom, do potpuno nedefiniranih simbola (rozete, spirale, “četverokuka”), čije značenje znaju samo majstori koji su ih klesali...

Povratak u Starigrad vodi vješto izgrađenim starim putom niz strmu padinu Velikog Vitrenika, nakon čega preporučamo posjet malom etnografskom muzeju u zaseoku Marasovići, kako bi se u cijelosti upoznali tradicija, običaji i kultura podvelebitskog kraja.

Poučna staza LJUBOTIĆ

  • Vrijeme potrebno za obilazak: 2 h
  • Potrebna oprema: sportska odjeća i obuća, voda
  • Težina staze: lagano, izuzev uspona prema lokalitetu 5 i spuštanja u selo Ljubotić – srednje teško
  • Dužina staze: 5 km
Poučna staza LJUBOTIĆ

Staza obuhvaća 6 lokaliteta mirila u neposrednoj blizini sela Ljubotić, nekadašnjeg središta ovog dijela Velebita, kojemu je gravitiralo stanovništvo svih okolnih zaseoka. Tu se nalazi i mjesno groblje - odredište povorki koje su nosile pokojnika na ukop. Svaki od lokaliteta riječju i slikom donosi dio priče o ovom jedinstvenom običaju. Najveći sačuvani lokalitet s više od 300 mirila su tzv. Vukićeva mirila(4), smještena uz stari put koji je zaseok Bristovac povezivao s Ljubotićem.

S uzvisine na kojoj su smještena tzv. Renjevačka mirila(5), pruža se prekrasan pogled na cijeli Podvelebitski kanal, sve do otočja Zadarskog arhipelaga.

Pri povratku moguće je odmoriti se na seoskom domaćinstvu Vrata Velebita, posjetiti etnokuću i stalnu izložbu razvoja pčelarstva u Dalmaciji i Mediteranu, a uz najavu i uživati u domaćim specijalitetima.

Preuzmi PDF dokument - Mirila letak (4.47 MB)